TRENING Z PIŁKĄ LEKARSKĄ – ZALETY I NAJLEPSZE ĆWICZENIA

2024-01-18



Do efektywnych ćwiczeń wcale nie potrzeba wizyt na siłowni i drogiego, skomplikowanego sprzętu. Bardzo pomocne w budowaniu mięśni i kondycji mogą być też proste przyrządy gimnastyczne – takie jak piłki lekarskie. Świetnie nadają się do rehabilitacji i pomagają urozmaicić trening. Jakie dokładnie zalety ma trening z piłką lekarską? Jakie ćwiczenia można z nią wykonywać? Sprawdź!

PIŁKA LEKARSKA DO ĆWICZEŃ – KORZYŚCI

Sprzęt ogólnorozwojowy i rehabilitacyjny często jest niedoceniany. Tymczasem z ich użyciem można przeprowadzać bardzo skuteczne treningi. Odpowiednio wykorzystana piłka lekarska może zapewniać wiele korzyści treningowych. Jakie to korzyści?

Urozmaicenie treningu – daje możliwość wykonania wielu ćwiczeń w nowych wersjach. Zwiększa również ich poziom trudności, ponieważ dodaje obciążenie. Dzięki temu pomaga uniknąć nudy na treningach.

Przygotowanie motoryczne – treningi z piłką lekarską można ukierunkować na budowanie konkretnej cechy motorycznej, np. dynamiki, generowania mocy, koordynacji czy precyzji.

Idealna rozgrzewka – piłka lekarska pozwala aktywować całe ciało. Może być wykorzystywana jako pocisk, obciążnik lub przeszkoda, dzięki czemu jest prawdziwie wszechstronna.

Lepsze efekty – piłka lekarska wykorzystywana jako obciążenie pozwala zwiększać efektywność wykonywanych ćwiczeń i szybciej obserwować ich rezultaty.

Poprawa kondycji kręgosłupa – utrzymywanie napięcia w mięśniach podczas ćwiczeń z piłką lekarską odciąża kręgosłup i pomaga zwiększać ruchomość stawów.

Wzmocnienie mięśni głębokich – ćwiczenia wpływają na aktywację mięśni stabilizacyjnych, a tym samym pomagają korygować postawę.

Bezpieczeństwo – ćwiczenia z piłką lekarską są bezpieczne. Jest to przyrząd, który nawet przy upadku nie zrani ciała i nadaje się nawet dla początkujących.

To tylko najważniejsze z zalet, jakie mogą przynosić odpowiednio wykorzystane piłki lekarskie. Jak z nimi ćwiczyć? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na skuteczny trening!

PIŁKA LEKARSKA WYKONANA ZE SKÓRY NATURALNEJ

TRENING Z PIŁKĄ LEKARSKĄ – NAJLEPSZE ĆWICZENIA

Prosty sprzęt i akcesoria do gimnastyki mogą być niezwykle pomocne w treningu. Piłki lekarskie dają naprawdę dużo możliwości wykorzystania. Jakie są przykładowe ćwiczenia, które można z nimi wykonywać?

Wall Ball – przysiady z odbiciem piłki od ściany

Ćwiczenie polega na wykonaniu przysiadu naprzeciwko ściany, z piłką trzymaną na wysokości klatki piersiowej. Przy każdym wyproście należy wyrzucić piłkę do góry, tak aby odbiła się od ściany w jak najwyższym punkcie. Następnie należy ją złapać i płynnie przejść do przysiadu. Ćwiczenie jest bardzo dynamiczne i angażuje praktycznie całe ciało.

Rzuty piłką o podłogę

Ćwiczenie polega na podniesieniu piłki nad głowę, a następnie rzucenie nią z całej siły o podłogę. Po odbiciu należy ją złapać i od razu ponownie podnieść nad głowę, a następnie rzucić o podłogę. To kolejne bardzo dynamiczne i angażujące całe ciało ćwiczenie.

PIŁKA LEKARSKA GUMOWA

Skręty tułowia

Należy stanąć w rozkroku ze stopami na szerokość bioder i chwycić piłkę przed sobą, na wyprostowanych rękach. Następnie wykonuje się skręty tułowia naprzemiennie w prawo i w lewo. Można dodać do tego również rzuty po wykonaniu skrętu – np. odbicie piłki od materaca lub podanie do drugiej osoby.

Unoszenie piłki lekarskiej

Ćwiczenie można wykonywać w pozycji siedzącej lub leżącej. W pierwszym przypadku należy usiąść na ziemi z nogami zgiętymi w kolanach i piłką lekarską w wyprostowanych rękach. Ćwiczenie polega na prostowaniu tułowia i podnoszeniu nad głowę rąk wraz z piłką. Można też położyć się na podłodze ze wszystkimi kończynami wyprostowanymi i piłką w dłoniach. Ćwiczenie polega na jednoczesnym przyciąganiu rąk i nóg, aby spotkały się na wysokości środka tułowia.

Pompki na piłce lekarskiej

Modyfikacja klasycznych pompek, w której dłonie opiera się na piłce lekarskiej, a palce stóp na podłodze. Węższa pozycja rąk sprawia, że w tej wersji mocniej pracują tricepsy. Można też wykonywać asymetryczne pompki z jedną ręką na piłce z przeturlaniem jej na drugą stronę po każdym powtórzeniu.

PIŁKA LEKARSKA DO ĆWICZEŃ – CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ?

Trening z piłką lekarska może być wykonywany w zasadzie przez wszystkich. Jest przydatny jako rozgrzewka, a także przy przygotowaniu do rozmaitych dyscyplin. Aby uniknąć uszkodzenia ścian lub podłóg podczas rzucania piłki, można je zabezpieczyć materacami. Ćwiczenia należy wykonywać w seriach po kilkanaście powtórzeń, zważając na precyzję ruchów.

Piłka lekarska do ćwiczeń może przyjmować różne formy. Dostępne są modele gumowe i ze skóry naturalnej w kilku wariantach wagowych. Wysokiej jakości piłki, a także inne przyrządy gimnastyczne znajdziesz w naszej ofercie. Sprawdź koniecznie!