Piłki lekarskie

Na rynku dostępnych jest cała masa najróżniejszych urządzeń, akcesoriów i gadżetów do ćwiczeń. Dzięki nim można nie tylko urozmaicić sobie trening, ale też go sobie utrudnić i podnieść poprzeczkę, zwiększając szansę na uzyskanie jeszcze lepszych osiągów. Stagnacja treningowa jest czymś, czego należy się absolutnie wystrzegać, jeśli chce się mieć coraz lepsze wyniki.

Organizm i mięśnie stosunkowo szybko adoptują się do wysiłku, dlatego też tak ważne jest regularne modyfikowanie swojego planu treningowego. Wykonywanie ciągle tych samach ćwiczeń, bez zwiększania obciążenia i monotonia to prosta droga do braku progresji. Sposobem na zwiększenie siły i szybkości, ćwiczenie mięśni oraz wsparcie rozwoju koordynacji ruchów i równowagi jest sięgnie po piłkę lekarską.

PIŁKA LEKARSKA NIEZBĘDNYM ATRYBUTEM KOMPLEKSOWEGO TRENINGU

Piłki lekarskie kojarzone są z niekoniecznie lubianym sprzętem wykorzystywanym podczas szkolnych zajęć wychowani fizycznego. Obecnie piłka lekarska do ćwiczeń cieszy się ogromną popularnością i można ją bezproblemowa spotkać pośród noworocznego sprzętu w postaci kettlebells czy TRX. Jeśli ktoś szuka skutecznego sposobu na wypracowanie siły i wytrzymałości podczas treningów, to jak najbardziej powinien zainteresować się piłką lekarską. Podobnie zresztą jest wśród sportowców poszukujących nowych bodźców treningowych. Za pomocą takiej niepozornej piłki można trenować całe ciało, gdyż ćwiczenie z nią angażuje do pracy wiele grup mięśniowych. Oprócz wypracowania mięśni można liczyć na spalanie niechcianej tkanki tłuszczowej oraz na poprawienie wydolności i zręczności. Piłki do ćwiczeń wykorzystywane są nie tylko do treningu siłowego, ale także do rehabilitacji. Mogą one ważyć od dwóch do nawet dwunastu kilogramów. Zaletą takiej piłki lekarskiej jest to, że nie rysuje ona podłoża ani też w żaden sposób go nie niszczy. Dostępna jest ona w różnych wersjach - z pasami, z rączką, do napompowania czy też już wypełniona granulkami.

Jako, że monotonia jest zabójcą dla dalszego rozwoju i progresji treningowej, warto wzbogacić aktywność fizyczną o piłki lekarskie. Jest to świetne urozmaicenie treningu, które rozwija kondycję fizyczną. Idealnie sprawdza się do wykonywania przeróżnych ćwiczeń, wzmacniających wszystkie grupy mięśniowe. Można zacząć o mniejszego ciężaru i stopniowo zwiększać obciążenie, dając mięśniom stały bodziec do wzrostu. Sprzęt ten można wykorzystać do w wielu dyscyplinach sportowych, nawet do wykonania nietypowych ćwiczeń. Za jej pomocą można wypracować w sobie precyzję i szybkość ruchów.

DLA KOGO PIŁKA LEKARSKA?

Piłka lekarska będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku osób pragnących poprawić swoją koordynację i równowagę. Podczas ćwiczeń z nią dochodzi do wzmocnienia mięśni głębokich i poprawienia stabilności oraz do wzmocnienia pleców, mięśni brzucha i lędźwi.

Do najpopularniejszych ćwiczeń z piłką lekarską zaliczyć można wykroki, rzuty o ścianę, obroty, brzuszki, przekładanie piłki z boku na bok z uniesionymi nogami, pompki diamentowe/z jedną ręką na piłce i druga na podłożu, biceps z piłką, opuszczanie piłki znad głowy na plecy, wyciskanie do przodu/do góry stojąc, unoszenie piłki na prostych rękach do przodu, wyjście na obiekt z piłką czy martwy ciąg z piłką.

Zobacz także pozostały sprzęt do gimnastyki, w tym drabinki gimnastyczne