TENIS ZIEMNY – POZNAJ ZASADY GRY I PUNKTACJI

2023-11-08

Zainteresowanie tenisem w Polsce zdecydowanie wzrosło w ostatnich latach. Niewątpliwie wpływają na to sukcesy Igi Świątek i innych zawodników z kraju. Chcesz zacząć śledzić zmagania tenisistów lub sam spróbować swoich sił na korcie? Poznaj najważniejsze zasady gry w tenisa ziemnego oraz dość nietypowe zasady punktacji w tej dyscyplinie.

JAK GRAĆ W TENISA ZIEMNEGO?

Na pierwszy rzut oka rozgrywka tenisowa jest dość zrozumiała – dwóch zawodników znajduje się naprzeciwko siebie na boisku przedzielonym na pół siatką. Ich zadaniem jest odbicie piłki na połowę przeciwnika. Gdy jednemu z zawodników nie uda się odebrać piłki, drugi otrzymuje punkt. Wystarczy jednak poprzyglądać się grze przez kilka minut, aby zauważyć również inne zasady gry w tenisa ziemnego.

Punkty, gemy, sety…

Na każdy mecz składają się punkty, gemy oraz sety. Set polega na zdobyciu 6 lub 7 gemów. Natomiast aby wygrać gema, należy zdobyć w nim cztery punkty. Ponadto zawodnik musi prowadzić minimum dwoma gemami. Gra toczy się do wygranej 2 lub 3 setów, w zależności od turnieju. Różna jest też nawierzchnia, na której grają zawodnicy. Przykładowo słynny Wimbledon jest rozgrywany na nawierzchni trawiastej, a Australian Open na nawierzchni typu clay (z ceglanej mączki).

Serwis i wymiana

Jeden zawodnik jest serwującym, a jego przeciwnik ma za zadanie odebrać zagrywkę. Wymiana zaczyna się serwisem zza linii końcowej, a role odwracają się po zakończeniu każdego gema. Odbierający może ustawić się w dowolnym miejscu po swojej stronie kortu. Po wykonaniu prawidłowego serwisu przez serwującego następuje wymiana. Zawodnicy muszą odbić piłkę, zanim odbije się dwukrotnie od ich połowy kortu. Wymiana kończy się w momencie błędu któregoś z zawodników, czyli nieodebrania przez niego piłki lub wybicia jej na aut (poza kort).

SIATKA DO TENISA ZIEMNEGO PROFESJONALNA

TENIS ZIEMNY – ZASADY PUNKTACJI

Punkty można zdobyć, gdy przeciwnikowi nie uda się odbić piłki lub wybije ją na aut. Jeśli przeciwnikowi nie udaje się odbić piłki serwisowej i nie dochodzi do wymiany, mowa jest o „asie serwisowym”. Ponadto punkty można zdobyć, gdy przeciwnik popełni błąd serwisowy, taki jak:

• serwis w aut,

• zagranie, które nie przelatuje przez siatkę,

• “foot fault”, czyli przekroczenie lub kontakt z linią końcową kortu,

• podwójny błąd serwisowy, czyli dwa nieudane serwisy.

Punkty w tenisie ziemnym nalicza się w specyficzny sposób. Za pierwszą wygraną piłkę nalicza się 15 punktów, za drugą 30, za trzecią 40, a czwarta wiąże się ze zdobyciem gema. Aby wygrać gem, wystarczy zdobyć cztery piłki, ale trzeba mieć dwa punkty przewagi nad przeciwnikiem. Gdy zawodnik odbierający potrzebuje jednej wygranej do przełamania (zdobycia gema), jest mowa o „break point”.

Czym jest tie-break?

Zasady gry w tenisa ziemnego przewidują grę do dwóch lub trzech wygranych setów. Zdobycie seta wymaga natomiast wygrania sześciu gemów z przewagą dwóch nad przeciwnikiem. W przypadku wyniku 6:6 możliwe są dwa sposoby rozstrzygnięcia. Pierwszym jest dalsza gra do momentu uzyskania przez jednego z zawodników dwóch gemów przewagi. Częściej stosuje się jednak tzw. tie-break. Jest to rozstrzygający gem. Jego punkty liczy się inaczej niż w przypadku standardowych gemów (tzn. 1, 2, 3 itd.).

Wygrywa natomiast ten zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie siedem punktów, z przewagą minimum dwóch nad przeciwnikiem. Wygrana w tie-breaku oznacza wygranie całego seta. Do ciekawostek można zaliczyć natomiast fakt, że tie-breaków nie rozgrywa się w zawodach takich jak Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, Puchar Davisa czy Fed Cup oraz na Igrzyskach Olimpijskich. W związku z tym mecze przy wyrównanych poziomach zawodników bywają w nich bardzo długie.

JAK WYGLĄDA KORT TENISOWY?

Do zasad tenisa zaliczyć należy także wymagane parametry kortu. Jak wspomniano wcześniej, może mieć on różnego typu nawierzchnię. Wielkość kortu jest jednak zawsze taka sama. Musi on mieć długość 23,77 m i szerokość 8,23 metra (przy grze pojedynczej). Podczas debla, czyli gry w parach, kort jest szerszy – ma 10,97 m.

PROFESJONALNY PRZENOŚNY ZESTAW DO GRY W TENISA ZIEMNEGO

Kort jest podzielony na dwie połowy siatką. Musi być ona przymocowana do słupków na wysokości 1,07 m. Na środku kortu jej wysokość powinna natomiast wynosić 0,914 m. W związku z tym słupki i siatki stanowią podstawowy sprzęt do tenisa. Na korcie umieszczone jest zawsze także stanowisko sędziowskie – siedzący na podwyższeniu sędzia główny oznajmia o wyniku każdej akcji i czuwa nad prawidłowym przebiegiem gry. Pomagają mu sędziowie liniowi znajdujący się przy liniach kortu.

GDZIE KUPIĆ PROFESJONALNY SPRZĘT TENISOWY?

Szukasz profesjonalnego wyposażenia kortu? W Sklepie Sport Transfer znajdziesz sprzęt tenisowy dopasowany do różnych potrzeb. Oferujemy słupki, siatki, stanowiska sędziowskie i pozostałe wyposażenie kortu, a także elementy montażowe i akcesoria. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!