SPRZĘT DO LEKKOATLETYKI – CO WARTO KUPIĆ?

2023-08-22



Lekkoatletyka to zdecydowanie królowa sportu. Należące do tej grupy dyscypliny bazują na naturalnym ruchu człowieka i pomagają budować ogólną sprawność. Dlatego odpowiedni sprzęt lekkoatletyczny powinien znajdować się na wyposażeniu każdej szkoły. Co warto kupić? Na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu do lekkoatletyki?

JAKIE DYSCYPLINY OBEJMUJE LEKKOATLETYKA?

Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne mają swój początek w zachowaniach pradawnych ludzi. Były one w naturalny sposób uprawiane i trenowane przez człowieka, który musiał biegać, skakać przez przeszkody terenowe oraz rzucać oszczepem czy kamieniem. Z czasem rywalizacja w tym zakresie stała się rozrywką, dlatego obecnie zawody lekkoatletyczne gromadzą dużą widownię. Konkurencje lekkoatletyczne obejmują:

• biegi różnych dystansów (w tym biegi przez płotki, czy sztafetowe),

• chód,

• rzuty: oszczepem, młotem, dyskiem oraz pchnięcie kulą,

• skoki: wzwyż, w dal, trójskok, skok o tyczce,

• wieloboje: czwórbój, pięciobój, siedmiobój, dziesięciobój.

Polscy zawodnicy często odnoszą sukcesy w lekkoatletyce, a pytani o początki swojej pasji zwykle wskazują na lata szkolne. Dlatego odpowiednie wyposażenie placówek edukacyjnych w sprzęt lekkoatletyczny jest tak ważne.

SPRZĘT LEKKOATLETYCZNY – CZEGO POTRZEBUJESZ?

Lekkoatletyka nie wymaga stosowania bardzo skomplikowanego ani drogiego sprzętu, choć musi on być oczywiście odpowiednio wykonany i zgodny ze standardami dla danej konkurencji. Sprzęt do lekkoatletyki obejmuje:

• poprzeczki – np. do skoku wzwyż czy skoku o tyczce;

• stojaki do poprzeczek – o odpowiednich wymiarach i należytej stabilności, z możliwością regulowania wysokości, na której umieszczana jest poprzeczka;

• płotki lekkoatletyczne do biegów – solidne i lekkie;

• oszczepy lekkoatletyczne – o wadze i budowie dopasowanych do możliwości ćwiczących w określonym wieku;

• kule – do pchnięcia kulą: stalowe dla profesjonalistów i pokryte zewnętrzną warstwą z tworzywa sztucznego do ćwiczeń;

• dyski – o wymiarach i wadze dostosowanych do wieku oraz możliwości zawodnika;

• młoty lekkoatletyczne – do rzutu młotem, o wymiarach i wadze dostosowanych do wieku oraz możliwości zawodnika;

• bloki startowe – niezbędne podczas zawodów i treningów biegowych;

• materace sportowe, zeskoki – amortyzujące lądowania np. przy skoku wzwyż oraz skoku o tyczce.

Warto wyposażyć szkolną salę gimnastyczną czy stadion we wszystkie te akcesoria. Jak je wybierać? Na co zwracać uwagę? Wyjaśniamy poniżej!

PŁOTEK WYCZYNOWY, STALOWO-ALUMINIOWY, SKŁADANY

JAK WYBRAĆ SPRZĘT DO LEKKOATLETYKI?

Na co zwracać uwagę, zaopatrując się w sprzęt do lekkoatletyki? Cechy, na które należy zwracać uwagę, zależą w znacznej mierze od dyscypliny.

• Poprzeczki do skoku wzwyż lub skoku o tyczce muszą być przede wszystkim odporne na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważne jest również to, aby były lekkie. Wpływa to bowiem na komfort i bezpieczeństwo zawodników. Najczęściej stosuje się poprzeczki wykonane z włókna szklanego.

• Stojaki do poprzeczek muszą być przede wszystkim stabilne. Dlatego w tym przypadku bardzo ważna jest budowa podstawy. Profesjonalny sprzęt do skoku wzwyż czy też skoku o tyczce musi dawać też możliwość montażu poprzeczki na różnych wysokościach. Dlatego potrzebne są dokładne oznaczenia wysokości oraz wsporniki z możliwością dostosowania.

• Bez odpowiedniego wyposażenia nie może być realizowany również bieg przez płotki. Płotki treningowe często są składane, a więc łatwe w transporcie. Podczas zawodów wykorzystuje się natomiast płotki profesjonalne (wyczynowe) charakteryzujące się bardzo wytrzymałą konstrukcją i możliwością regulacji wysokości.

• Organizacja biegów wymaga też zastosowania bloków startowych. Blok startowy szkolno-treningowy może być bardzo prosty i wykonany z gumy – taki wariant sprawdzi się podczas niewymagających treningów. Podczas ćwiczeń na wyższym szczeblu oraz zawodów należy jednak stosować bloki ze stali ocynkowanej z regulacją oparć.

• Pchnięcie kulą oraz rzut dyskiem i młotem czy rzut oszczepem wymagają doboru właściwej wagi i wymiarów sprzętu. Bardzo ważna jest również jakość wykorzystanych materiałów. Kule wykonuje się ze stali, często z otoczką z tworzywa. Dyski powinny być natomiast wykonane z ocynkowanego metalu i tworzywa sztucznego z domieszką włókna szklanego. Szkolne oszczepy powinny mieć trzony z aluminium i gumowe groty oraz uchwyty z bawełnianego sznura. Do niezbędnego wyposażenia należą też klatka treningowa lub koło do rzutu młotem czy pchnięcia kulą.

• Zeskoki zapewniają miękkie podłoże amortyzujące lądowanie przy skoku wzwyż czy też skoku o tyczce. Muszą być odpowiednio grube – zazwyczaj mają przynajmniej 40 cm grubości. Są one również wykonywane ze specjalnych tworzyw zapewniających odpowiednią amortyzację lądowania. Dodatkowo stosuje się tzw. kołderki do zeskoków. Służą one zabezpieczeniu samego materaca, jednocześnie zapewniając mu stabilność.

ZESKOK DO SKOKU WZWYŻ KOMOROWY 400X300X45 CM

Niezależnie od dyscypliny należy zwracać uwagę na dopasowanie parametrów sprzętu lekkoatletycznego do potrzeb i możliwości zawodników. W wielu przypadkach sprzęt lekkoatletyczny dla dzieci będzie się różnił od tego używanego dla dorosłych. Zawsze należy również stawiać na wyposażenie od renomowanych dostawców. Jeśli poszukujesz sprzętu do lekkoatletyki, koniecznie sprawdź ofertę Sport-Transfer. Mamy wszystko, czego potrzebujesz!