SIATKÓWKA NA ŚNIEGU (SNOW VOLLEYBALL) – JAK TO MOŻLIWE? JAKIEGO SPRZĘTU POTRZEBUJESZ?

2022-03-28



Siatkówka kojarzy się przede wszystkim z grą na hali, choć wielu miłośników ma również plażowa odmiana tej gry. To jednak nie wszystkie jej wcielenia! Ostatnio coraz popularniejsza staje się bowiem siatkówka na śniegu, czyli snow volleyball lub snowvolley. Na czym polega ten sport i jakiego sprzętu wymaga? Sprawdź!

SNOWVOLLEY – SKĄD WZIĘŁA SIĘ SIATKÓWKA NA ŚNIEGU?

Wiele osób nie słyszało jeszcze o siatkówce na śniegu. Nic dziwnego – to stosunkowo nowa dyscyplina, powstała zaledwie w 2008 roku. Za jej pomysłodawcę uważa się Martina Kaswurma, który postanowił urządzić boisko do rozgrywek na śniegu przed swoją restauracją w austriackim mieście Wagrain. Dyscyplina szybko zyskała duże zainteresowanie, a oficjalnie została uznana w 2011 r. (przez Austriacką Federację Siatkówki). Rok później odbył się natomiast pierwszy turniej Snow Volleyball Tour. Obecnie mówi się nawet o włączeniu siatkówki na śniegu do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Być może stanie się tak już podczas kolejnej imprezy tego typu – w 2026 roku.

SIATKÓWKA NA ŚNIEGU – ZASADY GRY

Siatkówka na śniegu wywodzi się bezpośrednio z siatkówki plażowej, a jej zasady są bardzo podobne, choć na boisku przebywa w sumie nie czterech, a sześciu zawodników. Pole gry ma takie same wymiary – 8 na 16 metrów. Siatka znajduje się na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet. Każda drużyna składa się z czterech zawodników – trzech grających i jednego rezerwowego. Według oficjalnych zasad na lata 2021-2024 mecze rozgrywane są do dwóch wygranych setów, a każdy set do 15 punktów z minimalną dwupunktową przewagą. W każdym secie można dokonać maksymalnie dwóch zmian zawodnika.

Najważniejszą różnicą w porównaniu do siatkówki halowej i plażowej jest podłoże – śnieg. W przypadku rozgrywania oficjalnych zawodów jego warstwa musi mieć głębokość przynajmniej 30 cm. Nawierzchnia powinna być wyrównana i możliwie jednolita, bez kamieni i innych obcych elementów.

SPRZĘT I AKCESORIA DO SIATKÓWKI NA ŚNIEGU

Urządzenie boiska do siatkówki na śniegu nie jest trudne, ponieważ gra nie wymaga dużej ilości sprzętu. W większości przypadków korzysta się ze słupków oraz siatki do siatkówki plażowej. Zgodnie z oficjalnymi regułami:

• siatka powinna mieć 8-8,5 m długości i 1 m szerokości oraz tzw. antenki,

• oczka powinny mieć kwadratowy kształt i wymiary 10x10 cm,

• górna i dolna krawędź siatki powinny być wykończone materiałową lamówką o szerokości 7-10 cm, najlepiej w jaskrawym lub ciemnoniebieskim kolorze,

• boczne krawędzie również powinny być wykończone kolorową lamówką o szerokości ok. 5 cm.

Słupki do siatkówki na śniegu, do których przymocowuje się siatkę, muszą mieć 255 cm wysokości. Powinny mieć gładkie krawędzie i być na stałe przymocowane do podłoża. Wymaga się również zastosowania miękkich osłon na słupki, podobnie jak w siatkówce plażowej.

SIATKA DO SIATKÓWKI PLAŻOWEJ (PROFESJONALNA) – ODPOWIEDNIA RÓWNIEŻ DO SIATKÓWKI NA ŚNIEGU


Początkowo do gry na śniegu używano piłek do siatkówki Mikasa lub innych podobnych przeznaczonych do tzw. plażówki. Obecnie coraz częściej produkowane są specjalne piłki do snow volleyball, chociaż ich parametry nie różnią się znacząco od piłek plażowych. Muszą one:

• być wykonane z elastycznego i niechłonącego wilgoci materiału – np. skóry naturalnej lub syntetycznej,

• mieć obwód od 66 do 68 cm,

• ważyć od 260 do 280 g,

• mieć jasny, jednolity kolor lub stosować kombinację kolorów.

Ciśnienie powietrza wewnątrz piłki powinno wynosić od 171 do 221 hPa (0,175 do 0,225 kg/cm2). Wszystkie piłki używane podczas meczu powinny mieć dokładnie takie same parametry.

PIŁKA DO SIATKÓWKI PLAŻOWEJ MIKASA

SIATKÓWKA NA ŚNIEGU – SPRZĘT DLA ZAWODNIKÓW

Zawodnicy grający w snowvolley oprócz dobrego stroju nie potrzebują żadnego specjalnego wyposażenia. Od drużyn wymaga się uniformów w tym samym kolorze i stylu, a przeciwne drużyny powinny mieć ubiór w różnych kolorach. Standardowy strój siatkarza na śniegu składa się z przylegającej do ciała koszulki (z krótkim lub długim rękawem i numerem od 1 do 4) oraz długich, przylegających do ciała spodni (legginsów). Na wierzch można założyć szorty. Dopuszczalne jest noszenie czapek lub innego nakrycia głowy, a także rękawiczek i ochraniaczy. Buty powinny mieć przede wszystkim dobrą przyczepność na śniegu – może to być obuwie z kolcami, a nawet piłkarskie korki.