HOKEJ NA TRAWIE – JAK GRAĆ? ZASADY I POTRZEBNY SPRZĘT

2023-05-09



Hokej na trawie to uznana dyscyplina sportowa, rozgrywana nawet na Igrzyskach Olimpijskich. Jest to również bardzo ciekawa gra zespołowa odpowiednia dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Jej zasady po części przypominają hokeja na lodzie, a po części piłkę nożną. Jak uprawiać ten sport? Jakiego sprzętu hokejowego do gry na trawie potrzebujesz? Wyjaśniamy!

SKĄD SIĘ WZIĄŁ HOKEJ NA TRAWIE?

Według niektórych informacji początki hokeja na trawie sięgają nawet antycznej Grecji (VI w. p.n.e.). Jego nowożytna odmiana ma jednak swoje początki w XIX-wiecznej Anglii. Pierwszy klub hokeja na trawie powstał w Londynie, w 1849 roku, jednak pierwsza federacja została zawiązana dopiero niemal 40 lat później. W 1895 roku rozegrano pierwszy turniej pomiędzy zespołami Irlandii i Walii, a 5 lat później spisano oficjalne zasady hokeja na trawie, które w znacznej mierze pozostają niezmienne do dziś.

Hokej na trawie po raz pierwszy pojawił się na letnich Igrzyskach Olimpijskich już w 1908 roku, jednak na stałe weszła do ich programu od roku 1928. Przez wiele lat w dyscyplinie dominowały reprezentacje Indii i Pakistanu. Po zmianie nawierzchni na syntetyczną (której dokonano w 1970 roku) dominacja tych państw się zakończyła, ale do dziś są to kraje, w których ten sport jest bardzo popularny. W hokeja na trawie gra się też w wielu krajach Europy Zachodniej, południowej Azji, południowej Afryki, a także w Nowej Zelandii, Argentynie, Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych.

HOKEJ NA TRAWIE – BOISKO I DRUŻYNY

Mecze hokeja na trawie rozgrywa się na boisku o wymiarach 91,4 na 55 metrów (100 jardów na 60 jardów), które jest podzielone na cztery ćwiartki – każda o wymiarach 22,9 na 55 m. Przy dwóch krótszych bokach boiska ustawione są bramki o standardowych wymiarach 3,66 na 2,14 m. Bramki składają się z dwóch pionowych słupków połączonych u góry poziomą poprzeczką, z siatką, której zadaniem jest wyłapywanie strzelonych piłek. Co ważne, wszystkie części bramki muszą być pomalowane na kolor biały. Przed słupkami bramki znajduje się pole strzeleckie w kształcie półokręgu. Jego promień, licząc od środka bramki, wynosi 14,63 m. Rzuty karne strzela się natomiast z odległości 6,40 m.

BRAMKI DO HOKEJA NA TRAWIE – STALOWE


Na boisku jednocześnie przebywa po 11 zawodników z każdej drużyny – pod tym względem hokej na trawie przypomina piłkę nożną. Niektóre zasady gry również są podobne. Główną różnicą jest to, że zawodnicy do manewrowania piłką używają nie własnych nóg, a specjalnych kijów z włókna szklanego lub węglowego o długości od 80 do 95 cm. Piłka jest też znacznie mniejsza od futbolówki – jej średnica to 7-7,5 cm – a także wykonana z plastiku i ażurowa. Głównym celem jest oczywiście umieszczenie jej w bramce. Gra trwa 60 minut i jest podzielona na 4 kwarty po 15 minut.

HOKEJ NA TRAWIE – NAJWAŻNIEJSZE ZASADY

Celem gry w hokeja jest oczywiście strzelenie jak największej liczby bramek. Wygrywa ta drużyna, która po zakończeniu wszystkich czterech kwart ma przewagę punktową. Bramkę można jednak zdobyć tylko wtedy, gdy zagranie było wykonane legalnie. Aby gol był zaliczony, napastnik musi dotknąć piłkę dwa razy podczas gry. Po każdej bramce grę rozpoczyna ze środka drużyna przeciwna.

Gracze z pola dzielą się zazwyczaj na obrońców, pomocników i napastników, ale w praktyce często wymieniają się pozycjami. Możliwe jest nawet nadanie uprawnień bramkarskich graczowi z pola. Niekiedy rezygnuje się też całkowicie z bramkarza, wypuszczając na boisko 11 zawodników z pola. Co więcej, dopuszczalne jest dokonywanie dowolnej liczby zmian na boisku.

Warto też wiedzieć, że bramkarz może:

• korzystać ze sprzętu ochronnego: ochraniaczy wszystkich części ciała, parkanów i wykopów, a także kasku,

• przebywać wyłącznie na własnej połowie, z wyjątkiem karnego rzutu rożnego,

• odbijać piłkę dowolną częścią ciała, w tym rękoma i nogami, we własnym półkolu,

• zagrywać piłkę kijem, gdy znajduje się ona poza półkolem.

W hokeju na trawie występują kary indywidualne przyznawane przez sędziego przez pokazanie kartki w określonym kolorze. Są to:

• zielona kartka (wykluczenie z gry na 2 minuty),

• żółta kartka (wykluczenie z gry na 5 minut),

• czerwona kartka (wykluczenie z gry do końca meczu).

Za grę niezgodną z przepisami może być też przyznany rzut karny, rzut wolny lub rzut rożny.

BRAMKI DO HOKEJA NA TRAWIE – STALOWE

SPRZĘT DO HOKEJA NA TRAWIE – CZEGO POTRZEBUJESZ?

Aby grać w hokeja na trawie, nie potrzeba wiele. Dla zawodników najważniejsze są kije. Poza tym wystarczą zwykły strój sportowy i buty z dobrą przyczepnością. Boisko do hokeja na trawie w profesjonalnych zawodach ma sztuczną nawierzchnię, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby rekreacyjnie grać na nawierzchni naturalnej. Kluczowe elementy wyposażenia boiska do gry w hokeja na trawie to natomiast bramki. Różnią się one od tych wykorzystywanych przy innych dyscyplinach. Profesjonalne bramki do hokeja na trawie mają wymiary 3,66 na 2,14 m. Ich konstrukcje najczęściej są wykonywane ze stali lub aluminium. Bardzo ważne jest też zastosowanie siatki na bramki do hokeja na trawie o odpowiednio drobnych oczkach – jej zadaniem jest bowiem zatrzymywanie piłek, które często rozpędzają się do dużych prędkości. Z tego samego powodu wokół boiska warto zastosować piłkochwyty.

Całe potrzebne wyposażenie boiska oraz akcesoria do gry w hokeja na trawie znajdziesz w naszej ofercie. Zapraszamy do jej sprawdzenia!