GRY PODWÓRKOWE - PRZECIĄGANIE LINY, SKAKANIE NA SKAKANCE I DWA OGNIE

2022-01-04



Dzieciństwo to doskonały czas do spędzania go na świeżym powietrzu, bez telefonów i tabletów w rękach. Warto zadbać o to, aby nasze pociechy - nie tylko dzieci, ale i uczniowie - jak najwięcej chwil przebywały właśnie na zewnątrz. I choć największą frajdę z zabawy na świeżym powietrzu ma się latem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby również zimną wyjść na sanki czy ulepić bałwana. Gry podwórkowe mogą trwać cały rok! Jakie zabawy służą aktywności fizycznej u najmłodszych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaką frajdę możesz sprawić dzieciom.

PRZECIĄGANIE LINY

Przeciąganie liny to zabawa stara jak świat! Jej zasady są banalnie proste, a mimo to zawsze sprawiają wiele radości i śmiechu. Zabawa polega po prostu na przeciągnięciu napiętej liny na jedną stronę. Oczywiście wygrywa ta drużyna, której silniejszy skład tego dokona. Czy wiesz, że przeciąganie liny jest uznawane za dyscyplinę sportową? Tak! Warto się nią zainteresować, ponieważ regularnie uprawiana wzmacnia siłę fizyczną dzieci. Zaletą przeciągania liny jest to, że można wykonywać tą zabawę także zimą - wyobraź sobie ile śmiechu wywołają upadki na biały puch!

LINA DO PRZECIĄGANIA

SKAKANIE NA SKAKANCE

Skakanka to nieodłączny atrybut każdej małej dziewczynki. Znakomicie nadaje się do samodzielnego użytku, jak i do wielu gier podwórkowych grupowych. Cała zabawa polega na tym, że dwie osoby zataczają skakanką kręgi, a dzieci muszą przez nią przeskoczyć. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się to dość prostym zajęciem, to uwierz nam, że czasami może sprawiać trudności. Skakanie na skakance to prawdziwy test na zwinność, szybkość i sprawność fizyczną kończyn dolnych.

DWA OGNIE

Kto z nas nie grał w dwa ognie ręka w górę! Nikt? Wcale nas to nie dziwi. Ta popularna gra podwórkowa potrafi łączyć pokolenia - do dziś jest bardzo często wykorzystywana na lekcjach wychowania fizycznego i przypomina nieco piłkę ręczną. Na boisku spotykają się dwie drużyny i stają naprzeciwko do siebie. Za pomocą piłki do piłki ręcznej tzw. “matka” musi trafić w osoby z przeciwnego zespołu. Zawodnik, którego dotknęła piłka musi zejść z boiska. Drużyna, która pozostanie w najliczniejszym składzie wygrywa.

PIŁKA DO PIŁKI RĘCZNEJ SELECT ULTIMATE

GRA W KLASY

Gra w klasy to zabawa podwórkowa, której nikomu nie trzeba tłumaczyć. Do jej rozpoczęcia wystarczy jedynie kreda, choć teraz są również dostępne gotowe szablony, które ułatwiają tę grę. Cała rozgrywka polega na skakaniu na oznaczonych cyframi polach. To świetny “sprawdzian sprawności” dla najmłodszych i trzymania równowagi - skacze się bowiem na jednej nodze. Dla utrudnienia i zwiększenia koncentracji można wprowadzić zmiany nóg.

KRĘGLE NA ŚNIEGU

Teraz przyszedł czas na zimowe gry podwórkowe. Pierwszą z nich są kręgle na śniegu. Wystarczy ustawić plastikowe pachołki treningowe i za pomocą piłki (może być do piłki ręcznej) przewrócić ich jak największą ilość. Na śniegu kolorowe pachołki będą bardzo dobrze widoczne, co z pewnością spotęguje w najmłodszych chęć wygranej. Aby ułatwić im to zadanie można zastosować np. 3 próby na jedną serię. Gwarantujemy Ci, że tą grą dzieci prędko się nie znudzą.

PACHOŁKI TRENINGOWE

BITWA NA ŚNIEŻKI

Wspaniałą zabawą w trakcie zimy jest także bitwa na śnieżki. Wystarczy podzielić dzieci na dwie drużyny i przedstawić im zasady. Dobrze jest wcześniej przygotować “bazy” w których najmłodsi będą mogli się schronić. Do ich zadania będzie należało wykonanie śnieżek, które będą amunicją. Wygrywa ta drużyna, której uda się jak najwięcej razy trafić w przeciwników. Im więcej osób bierze udział w grze, tym lepsza zabawa! Jako opiekun pamiętaj jednak o bezpieczeństwie. Ustal, że trafiać można tylko w nogi i to z pewnej odległości.

TOR PRZESZKÓD

Tor przeszkód na śniegu można zbudować niemal ze wszystkiego, w tym także ze szkolnego sprzętu sportowego. Możesz do tego wykorzystać m.in.:




Doskonałym pomysłem w trakcie zimy jest zakończenie toru przeszkód rzutem śnieżką do celu. Ten rodzaj gry podwórkowej jest wręcz stworzony na zajęcia wychowania fizycznego.

MATERAC GIMASTYCZNO-ASEKURACYJNY ANTYPOŚLIZGOWY

GRY PODWÓRKOWE WRACAJĄ DO ŁASK!

Gry podwórkowe mają wiele zalet. Można wspólnie z dziećmi spędzić miło czas, który będzie przepełniony śmiechem i dobrą zabawą. Dodatkowo ruch i świeże powietrze sprawi, że będą one prawidłowo się rozwijać i będą zdrowe. Nie siedźcie zatem w pomieszczeniu!