• Kategorie
  • Parametry
  • Piłkochwyty na lodowiska

Sortuj według
Wybierz

Piłkochwyty na lodowiska

O ile jazda figurowa i łyżwiarstwo szybkie nie przynoszą większego ryzyka dla widowni siedzącej na trybunach, o tyle hokej może być naprawdę niebezpieczny. W związku z tym niezbędne jest zainstalowanie siatek zabezpieczających na każdym lodowisku, na którym mecze hokejowe są rozgrywane. Siatki powinny być odpowiednio przygotowane oraz stanowić zabezpieczenie przed pędzącymi z dużą prędkością krążkami hokejowymi. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru siatki zabezpieczającej lodowisko?

 

Siatki zabezpieczające lodowisko

Siatki zabezpieczające na lodowiska powinny spełniać odpowiednie wymogi. Wynika to głównie z faktu, że krążek hokejowy wybity poza boisko osiąga prędkość nawet do 180 km/h. W związku z tym siatki powinny być wytrzymałe i odporne na przerwanie. Nie tylko sama siatka powinna być wytrzymała, ale przede wszystkim sznur, z jakiego została wykonana. Dobrze dostosowane powinny być takie wymiary i naprężenie siatki. Siatka osłaniająca widzów nie powinna mieć przerw ani luk. Ponadto jej naprężenie również nie powinno być zbyt duże, gdyż wówczas może ona odbijać się i wracać z impetem na lodowisko. Dobór siatki powinien być poprzedzony konsultacjami oraz projektem stworzonym przez fachowców, a zakończony fachową instalacją siatki.

 

Z czego wynika konieczność instalacji piłkochwytów?

Siatka osłaniająca widzów na trybunach lodowiska jest niezbędna przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Jak już wspomniano krążek hokejowy, który znajdzie się poza lodowiskiem, może przynieść wiele krzywdy. Ciężko wyobrazić sobie podziwianie meczu hokejowego w ciągłym napięciu i strachu, czy nas i naszych bliskich nie dosięgnie krążek hokejowy. Siatki są zatem niezbędne. O ile w innych przypadkach instaluje się je także do oddzielenia części hal sportowych i zapobieganiu pogoni za piłką, o tyle w przypadku hokeja głównym powodem jest kwestia bezpieczeństwa. Jest to naturalne i dlatego wszystkie lodowiska muszą być wyposażone w taką siatkę.

 

Jakie warunki powinny spełniać siatki zabezpieczające na lodowiska?

Piłkochwyty na lodowiska powinny być wykonane zgodnie z wymaganiami, jakie stawia przed nimi hokej. W związku z tym, że krążki hokejowe są niewielkie i twarde, a ich prędkość duża siatki muszą być odpowiednio przygotowane. Powinny być grubotkane, a materiał do tego stosowany powinien być odporny na dużą siłę, z jaką krążek uderza o siatkę. Oczka w siatce powinny być jak najmniejsze, aby pędzące krążki nie przeszły przez jedno z nich. Polecane są siatki o oczkach grubości 3 x 3 cm i grubości 5 mm. Są to wymagania o wiele bardziej restrykcyjne niż w przypadku innych siatek. Wysokość siatki również ma znaczenie. Powinno się brać pod uwagę, że krążek może zostać wybity na dużą wysokość.

 

Hokej jest pasjonującym i ciekawym sportem zimowym. Jednak jak widać, może być on również niebezpieczny. Nie tylko dla graczy, ale także dla kibiców. W związku z tym warto poczynić kroki, które ochronią widownię i zapewnią jej bezpieczny udział w wydarzeniu. Siarki zabezpieczające sprawdzą się najlepiej w tej roli.