• Kategorie
  • Parametry
  • Piłkochwyty na korty tenisowe

Sortuj według
Wybierz

Piłkochwyty na korty tenisowe

Piłkochwyty na korty tenisowe pełnią bardzo ważną funkcję. W przeciwieństwie do innych sportów, w przypadku tenisa piłka jest twarda, a jej prędkość bardzo duża. W związku z tym odpowiednie zabezpieczenie kortu jest zabiegiem niezbędnym, który pozwala ochronić widownię, teren znajdujący się poza kortem oraz zapobiegać utracie piłek. Siatki zabezpieczające na korty tenisowe powinny spełniać odpowiednie wymagania oraz być przystosowane do zatrzymywania niewielkich piłek tenisowych. Czym powinny zatem odznaczać się takie siatki i jak przygotować kort do bezpiecznej gry? Oto kilka rad.

 

Ochrona na zewnątrz

Ochrona kortu tenisowego, który znajduje się na zewnątrz, ma ogromne znaczenie, gdyż często sąsiaduje on z innymi obiektami sportowymi lub standardowym otoczenie w postaci budynków, domów i ulic. Piłki wybijane podczas meczu tenisa ziemnego mają bardzo często ogromną prędkość, a w przypadku zderzenia z innymi przedmiotami mogą je uszkodzić. Podobnie sytuacja może wyglądać, gdy uderzona zostanie osoba. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że taka sytuacja może zakończyć się siniakami. Do kortów znajdujących się na zewnątrz trzeba dobrać odpowiednie siatki, które będą odporne na warunki atmosferyczne. Dodatkowo powinny mieć odpowiednią wysokość, aby chronić wszystko, co znajduje się poza kortem.

 

Wewnętrzne korty tenisowe

Korty tenisowe znajdujące się wewnątrz, służące do gry zimą i jesienią, kiedy warunki nie sprzyjają, również powinny być wyposażone w siatki do kortów tenisowych. Zabezpieczają one inne części sal oraz osoby znajdujące się na trybunach. Co więcej, chronią także zawodników przed mocnymi odbiciami piłek od ścian, które mogą narazić ich na uraz oraz bolesne uderzenie. Siatki zabezpieczające pochłaniają energię uderzenia i zatrzymują pędzącą piłę. Kolejną zaletą tego typu rozwiązań jest fakt, że nie trzeba gnać za piłkami po całym obiekcie. Nawet po mocnym uderzeniu piłka zostaje na terenie kortu. Pozwala to na uniknięcie przerw w meczach.

 

Jak dobrać odpowiednią siatkę?

Siatki zabezpieczające powinny być dobierane przede wszystkim odpowiednio do miejsca, w którym będą stosowane. Dlatego poszukując siatki, powinno się określić, czy będzie stosowana na zewnątrz, czy w pomieszczeniu. Jej wymiary powinny odpowiadać rozmiarom kortu. Wysokość również powinna być odpowiednio dopasowana. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest wielkość oczek, o ile w przypadku piłki nożnej lub siatkówki niewielkie różnice w wielkości oczek nie mają znaczenia. W przypadku tenisa ziemnego wybór zbyt dużych oczek może spowodować, że piłka przedostanie się przez siatkę. Dlatego producenci profesjonalnych siatek zalecają, aby miały one oczka w wymiarach 4,5 x 4,5 cm. Siatka z takimi oczkami powinna skutecznie zapobiegać przejściu piłki na drugą stronę.

 

Wybór odpowiedniej siatki do kortów tenisowych nie jest prostym zadaniem. Należy wziąć pod uwagę wszystkie cechy kortu oraz zadbać, by siatka miała odpowiednie wymiary. Tylko wtedy można być pewnym, że będzie ona stanowiła solidne zabezpieczenie.